F4200R17N3E4BPSA1
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
F4200R17N3E4BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 200 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoPACK™ 3
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.3V @ 15V, 200A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 20 mW
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 18 nF @ 25 V
Configuration : Full Bridge
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : F4200R17
Description : IGBT MOD 1700V 200A 20MW
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge 1700 V 200 A 20 mW Chassis Mount Module