BT139-600G0TQ
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
BT139-600G0TQ
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1 V
Operating Temperature : 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 155A, 170A
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 60 mA
Base Product Number : BT139
Triac Type : Standard
Description : BT139-600G0T/SIL3P/STANDARD MA
Contact Now
TRIAC Standard 600 V 16 A Through Hole TO-220AB